MARKÉTSKÁ POUŤ, TRAKTORIÁDA A DALŠÍ LETNÍ KULTURNÍ AKCE

 

Tradiční Markétská pouť a Traktoriáda se letos bohužel neuskuteční, což už mnozí z Vás vědí. V květnu letošního roku byly obě akce kvůli nepříznivé epidemiologické prognóze zrušeny rozhodnutím rady města. V červnu rada uvažovala, že by se pouť přece jen mohla uspořádat, ovšem dle vládních nařízení to není realizovatelné, poutě a tradiční akce mají zvláštní nařízení oproti koncertům a festivalům.

Z vládního nařízení vyplývá, že se počty na poutích od 1. července navýší na 1000 lidí (ze stávajících 500), ale to je pro naši pouť, kterou navštěvuje až 3000 návštěvníků, stále nerealizovatelné. Též zůstává v platnosti povinnost pořadatele zaznamenávat a kontrolovat u všech zúčastněných negativní testy, očkování nebo prodělání nemoci Covid-19, je zapotřebí instalovat sektory. Z hlediska organizace patří Markétská pouť i Traktoriáda k těm nejvíce náročným na přípravu, proto není možné je za těchto podmínek zrealizovat.

Věříme, že příští rok už bude konečně ke kultuře obecně přívětivější. Že se všichni společně setkáme a užijeme si přátelskou a pohodovou atmosféru tak, jak to vždy bývalo.

Všechna platná vládní nařízení jsou k dispozici na stránkách: www.covid.gov.cz

 

Další akce

O kulturní vyžití ale letos lidé nepřijdou. Každou středu v červenci a srpnu se uskuteční tradiční Kulturní léto u kašny, v pondělí a v pátek bude možné vyrazit na film do letního kina a vždy ve čtvrtek budou probíhat workshopy v Rodném domku A. Stiftera. Naplánován je i tradiční příměstský tábor KIC pro děti z Horní Plané.

Srdečně Vás zveme také do galerie Kulturního a informačního centra, kde budou až do konce prázdnin k vidění dvě velmi zajímavé výstavy s názvy Králové Šumavy a Překonej stěnu smrti. Nainstalovány jsou v rámci dvoudenního multižánrového festivalu Oslava pádu železné opony, který se bude konat 2. a 3. července 2021.

Významnou akcí je pak Septembeer Fest, který se uskuteční 10. a 11. září. Věříme, že jej nic nezhatí. Jedná se o očekávanou událost, jež získává renomé i za hranicemi města. Také letos jsme zajistili skvělý program, který jistě potěší všechny věkové kategorie.

Další akce jsou v této chvíli v jednání. Zmíním například přednášku světoznámého rybáře Jakuba Vágnera a také cestovatelskou přednášku Bronislava Mikuláška, která má název Sibiřskou tajgou k nejkrásnějšímu vodopádu Ruska. V celé ČR je velmi žádaná, proto máme radost, že se uskuteční také u nás v Horní Plané. Dále chystáme rock´n´rollový večer s pražskou kapelou Crazy Dogs, diskotéky, divadla pro děti a samozřejmě koncerty v kavárně U Tří koček.

 

KIC nezahálel

Pandemickou situaci jsme využili k věcem, které možná nejsou na první pohled příliš vidět, ale jsou nesmírně důležité. Zrekonstruovali jsme prostory KIC, pustili se do revize knihovny a dalších dílčích úklidových prací, které se po mnoho let nedařilo zvládnout.

Mnoho energie jsme věnovali projektu 7 dní na kole, který je stěžejní turistickou novinkou letošního roku. Doufáme, že si ho stejně tak užijete i vy. Jednadvacet tras slibuje skvělý zážitek. O projektu si můžete přečíst na stránkách aktuálního zpravodaje, stejně tak můžete navštívit náš web www.sumava-lipno.eu, kde informujeme o novinkách z hlediska kultury a turismu. Budeme také rádi, když nás budete sledovat na www.facebook.com/KICHorniPlana nebo na našem instagramovém profilu #kic_horniplana.

Velmi milou a významnou událostí pak pro nás bylo natáčení pamětníků z Lipenska organizací Post Bellum, z. ú. na konci června v prostorách Kulturního a informačního centra, kdy jejich příběhy budou přístupné v nejrozsáhlejší sbírce vzpomínek v Evropě – Paměti národa. O své životní příběhy a vzpomínky se konkrétně z Horní Plané podělili čtyři pamětníci, patří jim náš veliký dík.

Užijte si krásné a prosluněné léto!

Lucie Roubínová, ředitelka Kulturního a informačního centra Horní

Share This