Výlety a sport na Lipně a v okolí Horní Plané

Lipenská příroda
Příroda v okolí lipenské přehrady i celé Šumavy je velmi rozmanitá.
Bez ohledu na státní hranice tvoří Národní park Šumava a Bavorský les nejrozsáhlejší lesní komplex střední Evropy (2000 km2). Toto území bylo společně s Chráněnou krajinnou oblastí Šumava vyhlášeno biosférickou rezervací.Severně od Horní Plané se rozkládá rozsáhlý vojenský újezd Boletice, částečně zpřístupněný turistům. Pohybovat se můžete po vyznačených stezkách ve vymezenou dobu.

Pláž Horní Planá
Je nejkrásnější písečnou pláží na Lipensku. Můžete si zde zapůjčit šlapadla, loďky i kola. Součástí areálu je hřiště pro plážový volejbal (další v Jenišově), minigolf, petanque a půjčovna kol. K dispozici je sociální zázemí se sprchami a možnosti občerstvení.

Geocaching Šumava
Co je to geocaching? Je to hra na pomezí sportu a turistiky. Prostřednictvím internetu se mohou do této hry zapojit tisíce lidí po celém světě. Funguje díky přesnosti dnešních GPS systémů a možnosti výměny informací o nově založených skrýších mezi účastníky hry. Jedni vymýšlejí, skrývají, druzí hledají. Tento projekt je i pro území Národního parku Šumava novinkou. Pokud bude o tuto aktivitu u veřejnosti zájem, rozšíří se postupně počet schránek i do jiných zajímavých lokalit.

Houbaření Lipno – Šumava
Okolí Horní Plané nabízí ideální podmínky pro houbaření. Šumavské lesy jsou opravdovým rájem pro houbaře. Vzhledem k tomu, že v okolí nestojí žádné větší průmyslové podniky, není lesní půda zničená.Houby rostou v jakoukoliv roční dobu. Ta pravá houbařská sezóna však začíná na sklonku léta a trvá celý podzim. Najdete zde hřiby praváky, suchohřiby, hřiby kováře, spoustu lišek, masáky, křemenáče, kozáky a další skvosty.

Nouzová nocoviště na Šumavě
Jedná se o vymezený prostor, který je určen pro legální nouzové přespání na území Národního parku Šumava za předem stanovených podmínek. Slouží jako pomoc turistům, kteří procházejí Šumavu po červené turisticky značené trase vedené v blízkosti státní hranice od Nové Pece až po Železnou Rudu.

Rybaření na Lipně
Lipenská přehradní nádrž byla zaplavena v r. 1958. Patří mezi vyhlášené rybářské revíry v Čechách. Pro své krásné okolí a velké úlovky ryb je doslova rájem všech rybářů. V Horní Plané lze zakoupit hostovací povolenku k rybolovu.
Možnost rybaření nabízejí i soukromé rybníky v okolí.
RYBNÍKY ČERNÁ – Sportovní rybolov
Soukromý revír určený pro komerční rybolov. Jedná se o soustavu 17 rybníků, kterou vybudoval již hrabě Kolowrat. V současné době je možno lovit na 6 z nich. Rybolov je zde možný celoročně. V zimě se zde nabízí lov ,,na dírkách“. Rybolov můžete zakončit příjemným posezením nad vlastním úlovkem v maličké venkovní restauraci nad hladinou jednoho z rybníků.
K dostání jsou zde také nástražné rybičky. Možnost zapůjčení rybářského náčiní.
Václav Bruner – baštýř
Černá v Pošumaví 68
tel.: +420 777 716 409

Průvodci divočinou
Vyškolený průvodce doprovodí návštěvníky do nejpřísněji chráněných částí Národního parku Šumava. Tito průvodci mají výjimku opravňující je ke vstupu do veřejně nepřístupných území.

Stifterova stezka – zelená turistická značka – 4-5 km

Start u muzea Adalberta Stiftera (možnost prohlédnutí expozice památníku hornoplánského spisovatele)

Náměstí – nejstarší domy v Horní Plané jsou právě na náměstí, jejich stáří se odhaduje na 600 let. Na některých fasádách a domech se bohužel negativně projevil socialismus.

Lesopark na Dobré Vodě – najdete zde mnoho zajímavých míst jako například vyhlídku na pohoří Šumavy a plochu Lipenského jezera, bronzovou sochu A. Stiftera, kapli Panny Marie Sedmibolestné a studánku ,,zázračné“ vody.

Alpská vyhlídka – u vodárny z první republiky v jihovýchodním směru lze za dobrého počasí pozorovat pohoří Alpy.

Stifterův smrk – ve stínu tohoto smrku básník rád pozoroval panorama Horní Plané. 50 metrů od Stifterova smrku se v létě nachází provozovna motokár.

Stifterův buk leží na bývalé spojnici mezi Horní Planou a osadou Jelm. Místo dnes umožňuje klidné posezení s vyhlídkou na pastviny, panorama Horní Plané a jezera Lipno.

Jenišov

Z Horní Plané na Jenišov – doporučujeme pro maminky s kočárky, dětmi – 4,5 km

Start od radnice v Horní Plané (jedna z nejkrásnějších budov na náměstí) směrem k přívozu. Pod kolejemi zabočíme doleva na cyklostezku, po které se vydáme až do turistické vesničky Jenišov. Jenišov umožňuje mnohá občerstvení na terasách hotelů i kiosků, pro děti je v Hotelu Jenišov vybudováno dětské hřiště. Díky těsné blízkosti jezera je na Jenišově možnost koupání, tenis. Od podzimu do jara doporučujeme saunu v Hotelu Na Jezeře. Z Jenišova je krásný výhled na největší ostrov uprostřed Lipenského jezera Tajvan. Ostrov byl vyhlášen přírodní rezervací, díky početným hnízdištím ptáků. Při zaplavování jezera se mu říkalo hadí ostrov vzhledem k velkému výskytu plazů.

Horní Planá – po cyklostezce se vydáme zpátky do Horní Plané, kde procházka končí v cukrárně Drobeček (nad kolejemi). Zde se můžete nejen občerstvit, ale také děti si mohou zaskotačit v dětském koutku.

Dobrá Voda

Procházka Lesoparkem na Dobré Vodě – 2 km

Start od kavárny U Tří koček na náměstí kolem školy v Komenského ulici směrem nahoru, dále kolem hřbitova a letního kina k soše A. Stiftera.

Lesopark na Dobré Vodě – v rohu bývalého hřiště je krásný výhled na pohoří Šumavy a lipenské jezero. Dále můžete pokračovat ke kapli Panny Marie Sedmibolestné, v jejíž blízkosti naleznete studánku se ,,zázračnou“ vodou Slepému mrzákovi Matějovi se po tři noci zjevovala Panna Maria, nabádala ho, aby na vrchu nad Planou potřel své oči vodou ze studánky. Matěj uposlechl a jako zázrakem prohlédl. Na základě tohoto zázraku nechal postavit bývalý farář na tomto místě kapli. Od studánky se vydáte lestní alejí směrem k chatám a poté doleva zpět k bývalému hřišti.

Krajina kolem Zvonkové

Na Zvonkovou – 16 km

Z náměstí v Horní Plané se vydáme k přívozu (720 nad mořem). Převozem se necháme převézt na druhou stranu jezera do Bližší Lhoty. Zde se napojíme na zelenou turistickou značku a pozvolným stoupáním kolem Lhotského vrchu a Huťského lesa dojdeme do bývalé osady Huťský Dvůr.Asi 1,5 km půjdeme podél Schwarzenberského plavebního kanálu. Pak se zelená značka stáčí doprava. My budeme pokračovat po neznačené cestě přes zaniklou osadu Josefův Dvůr a Medvědí les až do osady Zadní Zvonková.

Zadní Zvonková – dominantou osady je kostel sv. Jana Nepomuckého, který byl stejně jako hřbitov po revoluci za pomoci rodáků z Německa opraven a znovu vysvěcen. Zároveň můžeme navštívit i Muzeum Zvonková/ Glöckelberg. Ze Zadní Zvonkové pokračujeme dál po červené turistické značce do osady Přední Zvonková a odtud po silnici zpět do Bližší Lhoty a převozem se vrátíme do Horní Plané.

Cestou na Maňávku

Cesta do zaniklé vsi Maňava – vhodné pro rodiny s kočárky – 4,5 km

Start od infocentra v Horní Plané,náměstím nahoru okolo kostela svaté Markéty (nejstarší části kostela pochází z 2. pol. 13. stol. Původně pozdně románská až raně gotická stavba byla několikrát přestavena a upravena). Směrem na Hodňov za dětským domovem odbočíme doleva , po cyklostezce pokračujeme cca 2 km až k rozcestníku ,,na Maňávce“. Stejnou cestou zpět do Horní Plané. V pozdním létě a na podzim lze po cestě houbařit.

Pozn.: Hole pro nordiwalking lze zakoupit v prodejně sport Pavel Jedlička na náměstí.

Pěší výlety a Nordic walikng v Horní Plané

Tipy na další výlety

Stožecká kaple
Dřevěná kaple uprostřed šumavských lesů
Stožec – Stožecká kaple – Stožec

Výchozí bod: železniční zastávka Stožec
Délka trasy: 9 km, čas chůze cca 3 hodiny
Náročnost: lehká trasa s prudkým výstupem ke kapli
Převýšení: 200 m, nejvyšší bod Stožecká skála 976 m
Pozoruhodnosti: Lesní kaple, výhled ze Stožecké skály, horské louky okolo Stožce
Možnosti občerstvení: Stožec

Vítkův Hrádek
Gotické památky Lipenska (www.vitkuvhradek.cz)
Frymburk – Svatý Tomáš – Vítkův kámen – Přední Výtoň – Frymburk

Výchozí bod: autem nebo autobusem do Frymburka, převozem na pravou stranu jezera
Délka trasy: 16 km, čas chůze cca 5 hodin
Náročnost: středně náročná trasa s dlouhým výstupem na hrad
Převýšení: 340 m, nejvyšší bod Vítkův Kámen 1035 m
Pozoruhodnosti: Frymburk, Přední Výtoň – kostely, Vítkův hrádek
Možnosti občerstvení: Frymburk, Přední Výtoň

Kostel v Zadní Zvonkové
Procházka po pravém břehu Lipenské nádrže
Horní Planá – Bližší Lhota – Huťský Dvůr – Zadní Zvonková – Přední Zvonková – Zadní Hamry – Horní Planá

Výchozí bod: Horní Planá přívoz – převozem na druhou stranu jezera
Délka trasy: 17 km, čas chůze cca 5,5 hodiny
Náročnost: lehká trasa po pohodlných cestách
Převýšení: 110 m, nejvyšší bod – Huťský Dvůr 832 m
Pozoruhodnosti: Schwarzenberský plavební kanál, zaniklé osady, opravený kostel v Zadní Zvonkové, Muzeum Zvonková
Možnosti občerstvení: Přední a Zadní Zvonková, Zadní Hamry.

Trojmezí
Hranice tří států
Nové Údolí – Třístoličník – Trojmezí – Plechý – Plešné jezero – Černý kříž

Příjezdové místo: železniční zastávka Nové Údolí
Délka trasy: 25 km, čas chůze cca 8 hodin
Převýšení: + 620m, – 690m, nejvyšší bod Plechý 1378 m
Pozoruhodnosti: výhledy z Třístoličníku, Trojmezí (hraniční kámen) – místo styku 3 států – České republiky, Rakouska, Německa, Plešné jezero, Stifterův pomník
Možnost občerstvení: Třístoličník – německá restaurace, Jelení Vrchy, Černý kříž

Plešné jezero
Nejvýše položená ledovcová perla Šumavy
Nová Pec – Rossbach – Plešné jezero – Plechý – Nová Pec

Výchozí bod: železniční zastávka Nová Pec
Délka trasy: 18 km, čas chůze cca 6 hodin
Náročnost: náročná trasa s dlouhým a prudkým stoupáním
Převýšení: 640 m, nejvyšší bod Plechý 1380 m
Pozoruhodnosti: Schwanzenberský kanál, Kamenné moře, Plešné jezero, Stifterův pomník
Možnost občerstvení: Nová Pec, Říjiště

Schwarzenberský plavební kanál
Podél unikátní technické památky
Nové Údolí – Rosenauerův pomník – Jelení Vrchy – Rosenauerova kaple – Rossbach – Nová Pec

Výchozí bod: železniční zastávka Nové Údolí
Délka trasy: 32 km, čas chůze cca 9 hodin
Náročnost: dlouhá, pohodlná trasa
Převýšení: + 120m, – 180m, nejvyšší bod Rosenauerův pomník 916 m
Možnosti občerstvení: Jelení vrchy, Nová Pec

Medvědí stezka
Po stopách posledního šumavského medvěda
Ovesná – Perník – Jelení vrchy – Černý kříž

Výchozí bod: železniční zastávka Ovesná
Délka trasy: 14 km, čas chůze cca 4,5 hodiny
Náročnost: středně náročná trasa po lesních cestách, obtížnější úvodní výstup
Převýšení: 330 m, nejvyšší bod – Perník 1049 m
Pozoruhodnosti: rozmanité skalní útvary po celé trase, Schwarzenberský kanál, pomník posledního medvěda
Možnost občerstvení: Jelení vrchy, Černý kříž

Nová cyklostezka- Horní Planá pláž – Hory- Bělá

Horní Planá se pyšní rozsáhlou sítí cyklo-stezek a je napojena na Šumavskou magistrálu. Díky poloze uvnitř Národního parku Šumava a blízkosti Vojenského prostoru Boletice nabízí jízdu panenskou přírodou, s krásným jezerem a množstvím okouzlujících vyhlídek do krajiny s malebnými zákoutími. Nejnovější cyklotrasa lemuje vodní plochu Lipna od pláže v Horní Plané do Hor a a napojuje se na stávající stezku až do Nové Pece. Povrch je dokonale rovný a proto je využívána i pro in-line bruslení. Tato stezka je vhodná pro rodiny s dětmi.Vzdálenost Horní Planá –pláž- Hory 5 km. Je zároveň místem nekonečných procházek.

Vojenským prostorem Boletice
Okrajem dlouho uzavřeného vojenského prostoru

Cyklotrasa č. 1252: Horní Planá – Pernek – hranice újezdu – směr Bulov – jižně Černý Les – křižovatka Záhvozdí – Arnoštov(22km)- zpět přes osadu Pěkná – podél Vltavského luhu – Nová Pec – Horní Planá
Cyklotrasa č. 1254: 25 km Horní Planá – Hodňov (č. 1255) – Olšina – Květušín – Polná na Šumavě (č. 1254) – Polečnice – Otice – Hodňov – Horní Planá. Na značené trasy ve vojenském prostoru je povolený vstup pro pěší a cyklisty ve vymezenou dobu.
Přírodní rezervace Mrtvý luh
Podél vltavského Mrtvého luhu

Kde se stéká Teplá a Studená Vltava (45 km)

Horní Planá – převoz Bližší Lhota (č. 1020) – Nová Pec (č. 33) – Černý Kříž (č. 1027) – Jelení Vrchy (č. 1029) – Rossbach (č. 1026) – Raškov (č. 1023) – Klápa (č. 1033) – Huťský Dvůr (po zelené turistické značce) – Bližší Lhota – převoz do Horní Plané
Podél Schwarzenberského kanálu

Místy, kde začínala cesta šumavského dřeva do Dunaje (61 km) – pas či OP s sebou

Horní Planá – Černá v Pošumaví (bílá č. 1033) – Dolní Vltavice (převoz) – Kyselov (č. 1033) – Rozcestí u Janovy cesty (červená, č.1019) – Koranda – Ježová (hranice) – rakouská Kanalstrasse – Zadní Zvonková (hranice, č. 1033) – Nová Pec (č. 33) a zpět do Horní Plané
Okolo vodní nádrže Lipno

Náročný okruh kolem celého Lipenského jezera, kde si vychutnáte krásy obou břehů (108 km )

Horní Planá – Hůrka – Černá v Pošumaví – Frymburk – Lipno nad Vltavou – Loučovice (č.33) – Čertova stěna – Vyšší Brod – Mnichovice – Spáleniště – Svatý Tomáš – Kyselov – Přední Zvonková – Zadní Zvonková – Schwarzenberský kanál – Nová Pec (č.33) – Pernek – Horní Planá
Na pravém břehu Lipna
Okruh Bližší Lhota – Zadní Zvonková – Klápa – Bližší Lhota

Kratší výlet do 25 km

Horní Planá – převozem do obce Bližší Lhota (č. 1020) – Přední Zvonková – Zadní Zvonková (pseudogotický kostel) – podél Schwarzenberského kanálu (č. 1033) až na Klápu – dále pokračovat po č. 1033 Želnavským smykem, asi po 2 km odbočit na cyklotrasu č. 1020 zpět do Bližší Lhoty. Trasu je možné od Huťského Dvora zkrátit po zelené turistické značce do Bližší Lhoty, cca 13 km.

Cyklovýlety

In-line bruslení

Nová cyklostezka- Horní Planá pláž – Hory- Bělá
Nejnovější cyklotrasa lemuje vodní plochu Lipna od pláže v Horní Plané do Hor a a napojuje se na stávající stezku až do Nové Pece. Povrch je dokonale rovný a proto je využívána i pro in-line bruslení. Tato stezka je vhodná pro rodiny s dětmi.Vzdálenost Horní Planá –pláž- Hory 5 km. Je zároveň místem nekonečných procházek.

Nová Pec – Stožec
Trasa vhodná pro děti i zkušené bruslaře
Rovinatý úsek vede krásnou přírodou kolem řeky Vltavy a Mrtvého luhu – I. zóny Národního parku Šumava. Trasa lemuje železniční trať.
Délka trasy: 16 km
Povrch: hladký, rovinka, železniční přejezdy

Horní Planá – Hůrka
Trasa vede z Horní Plané v klidném prostředí, odkud lze zhlédnout Lipenské jezero a pokračuje do Jenišova. Dále pokračujete křižovatkou přes hlavní silnici po příjemné rovince lesem do osady Karlovy Dvory. Zde čeká prudký sjezd kopce (je třeba dbát zvýšené opatrnosti, sjezd je v blízkosti hlavní silnice). Trasa je určena cyklistům a pěším turistům, není vhodná pro začátečníky.
Délka trasy: 8 km
Povrch: část trasy hladký povrch, část trasy hrubší povrch – možné menší nerovnosti
Možnosti občerstvení: Horní Planá, Hůrka

Lipno – Frymburk – Vřesná
Trasa vede podél levého břehu Lipna mimo silniční provoz a je určena pro in-line bruslaře, cyklisty a pěší. Nabízí nádherné výhledy na jezero, houpačky, zatáčky, krátká stoupání a bezpečné malé sjezdy. Část trasy mezi Lipnem a Frymburkem je uměle osvětlená, tudíž je možné trasu absolvovat i ve večerních hodinách.
Délka trasy: 12 km, vhodná pro všechny

Splouvání Vltavy
Poznávání Národního parku Šumava z hladiny řeky umocní kouzlo krásné přírody. Absolvovat můžete nenáročnou 10-ti kilometrovou trasu Pěkná – Nová pec. Úsek se splouvá bez omezení. V úseku Soumarský most – Pěkná – zde je počet plavidel omezen, podléhá pravidlům, které se řídí minimální výškou hladiny Vltavy.

Bobová dráha – obec Lipno nad Vltavou
Celoroční zážitek pro všechny, kteří chtějí svůj volný čas strávit aktivně. Nachází se v krásné přírodě s úchvatnými výhledy na Lipenské jezero. V tuzemsku je mnohými znalci hodnocena jako vůbec nejlepší. Vzdálena od Horní Plané 25 km.

Lanový svět – obec Lipno nad Vltavou
100% bezpečná adrenalinová zábava určená pro děti i dospělé. Překonávání překážek v různých výškách, horolezecká stěna, skoky do výšky na trampolíně. Vzdálen od Horní Plané 25 km.

Lanový park – Libínské sedlo
Od Horní Plané vzdálen 33 km směrem na Prachatice. Je největší svého druhu ve střední Evropě a nabízí několik tras pro celou rodinu.

Adventurpark – Adventurous paintball, lanový park (Černá v Pošumaví)
Nabízí zážitky pro celou rodinu. Vzdálen od Horní Plané 7 km.

Lanový park Schöneben – Rakousko
Najdete zde čtyři lanové překážkové trasy zavěšené na stromech ve výšce 3 -12 metrů nad zemí. Dále sjezdy různých délek a obtížností ve výšce 1,5 – 12 metrů nad zemí. Vzdálen od Horní Plané 7 km.

Windsurfing na Lipně
Díky své rozloze a povětrnostním podmínkám je Lipno ideální vodní plochou pro windsurfing, jachting a další vodní sporty. Mezi nejoblíbenější windsurfingové lokality patří Černá v Pošumaví (Jestřábí), Jenišov u Horní Plané a okolí Frymburku.

Půjčovna katamaránů
Šestimetrové katamarány s úložným prostorem, stabilní, bezpečné a vhodné i pro začátečníky. K obsluze není požadována jachtařská licence. V ceně půjčovného je zahrnuta i základní instruktáž. Půjčovna se nachází v obci Hůrka (železniční stanice Černá v Pošumaví).

Vyjížďky na koních kolem Lipna
Na koních do přírody – délka jízdy podle přání zákazníka, nejčastěji hodinová. Můžete se svézt na koních plemena Hafl ing, které má velmi klidnou povahu a jistý krok (objednání nejlépe 1 den dopředu).

Okružní plavby po Lipenském jezeře
okruh Frymburk, okruh Lipno
dvě osobní lodě 27 m dlouhé, kapacita 85 osob
bar na lodi s nabídkou občerstvení

Aquapark Frymburk – komplex Wellness hotelu Frymburk
Překrásný aquapark pro děti i dospělé rozkládající se na ploše cca 1500 m2. Vnitřní bazén 468 m2, 2 dráhy na plavání, divoká řeka, vodní vřídlo, perličková lůžka, hydromasážní trysky, vodní chrliče, tobogán, dětské brouzdaliště, whirlpool, privátní pára, privátní sauna, odpočinková zóna s lehátky, bazénový bar.

Badepark Karoli – Waldkirchen – Německo
Vnitřní bazén, dětský bazén, whirlpool, parní sauna, bazén se slanou vodou, turecké lázně, venkovní solárně vyhřívaný bazén, dětská skluzavka, tobogán, solárium, dětské hřiště. Horní Planá – Ulrichsberg(A) – Schwarzenberg(D) – Neukirchen(D) – Jandelsbrunn(D) – Waldkirchen

Aquaworld Lipno
Skvělé místo pro relaxaci po celodenním sportování za každého počasí. S výhledem na Lipenské jezero můžete odpočívat ve vířívce, zatímco se děti vydovádějí na vodní skluzavce a v bazénu s protiproudem. Přímo balzámem pro tělo i duši jsou finské sauny s bylinkovou esencí a masáže.

Ulrichsberg – Rakousko
Krytý bazén, dětský bazén, parní sauna, finská sauna, solárium, infračervená kabina, masáže, magnetoterapie. Horní Planá – Ulrichsberg(A)
Další bazény:
Český Krumlov, Volary

Další outdoorové aktivity plné zážitků v okolí Lipenské přehrady
vyhlídkové lety letadlem nebo horkovzdušným balonem
let ultralightem (vyhlídkový nebo instruktážní s názvem „Pilotem na zkoušku“)
tandemové seskoky
skalní lezení
jachting s kapitánem
jízda na koních po opuštěných šumavských stezkách
Střelnice Frymburk

Lipensko

Share This